STRUKOVNA ŠKOLA EUGENA KUMIČIĆA ROVINJ - SCUOLA DI FORMAZIONE PROFESSIONALE EUGEN KUMIČIĆ ROVIGNO
Svake godine obilježavamo Dan škole na posljednji dan nastave maturanata. Tako su 26. svibnja 2023. završni razredi sa svojim razrednicima Natašom Despinić, Ivankom Kresina, Cinziom Banko, te profesorom Matom Kukuruzovićem otišli na već tradicionalan izlet brodom do otoka Sv. Ivan.
Projekt “Natura 2000”
Na glavnom rovinjskom trgu predstavili smo naš projekt “0 – waste raising awareness kit”. Projekt na kojemu su radili učenici i profesori naše škole zajedno s TUŠ Anton Štifanić iz Poreča.
Bravo Ana, Matea, Petra i Ivan:-)
Nastavljamo s provedbom Erasmus+ projekta Make it green:-)
Naši se učenici trenutno nalaze u Mariboru na mobilnosti, uče o cirkularnoj ekonomiji, a tema radionica u ovoj prvoj fazi projekta jest otpad kao poslovni poklon.
Uskoro donosimo rezultate njihovoga rada!
Hvala našim partnerima Ugostiteljsko-turističkoj školi Beograd i partneru/domaćinu Srednja šola za gostinstvo in turizem Maribor
Uspjeli smo:-)
Predstavili smo školu na 2. FESTIVAL STRUKOVNIH ZANIMANJA:-)))
Dana 20. travnja 2023. učenici 4.c razreda, u pratnji svojih profesorica Cinzie Banko i Slađane Jančić, posjetili su Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu u Opatiji gdje su imali priliku upoznati se sa studijima koji navedeni fakultet nudi. Potom su razgledali povijesni hotel Kvarner, koji se smatra kolijevkom hrvatskog turizma. Izgrađen je davne 1884., a u njemu su boravili europski kraljevi i carevi Austro-Ugarske monarhije.
Znamo li odakle dolazi hrana koju jedemo? Koliko često konzumiramo proizvode lokalnih proizvođača prehrambenih proizvoda? Bi li to trebali činiti češće?
Pitanja su to koja potiču na razmišljanje, a koja su danas naglašena u Strukovnoj školi Eugena Kumičića Rovinj gdje je predstavljen Erasmus+ projekt TIME u kojem su učenici i djelatnici škole sudjelovali proteklih godinu dana.
Riječ je o jednom od mnogih zanimljivih projekata u kojima sudjeluje naša škola. "Ovo je još samo jedan u nizu projekata koje naša škola provodi zajedno s partnerima diljem Europe. Riječ je o Erasmus+ projektima koje smo započeli prije pet godina i s kojima intenzivno nastavljamo.
U prošloj smo godini imali ukupno devet otvorenih projekata, što nacionalnih, što europskih, te nam je, nakon što ovaj smo ovaj projekt uspješno priveli kraju, ostalo još šest projekata koje ćemo do kraja školske godine zavšriti.
Kroz projekt koji danas predstavljamo pokušali smo djelovati lokalno, a misliti globalno. Dakle, bavili smo se problemima o kojima često slušamo i čitamo u medijima, a s kojima se i sami susrećemo.
Njih smo dodatno približili učenicima kako bi se u budućnosti i oni sami ulovili u koštac s tim problemima te ostvarili pozitivan utjecaj. Konkretno, u ovom smo projektu to učinili kroz gastronomiju jer upravo u tom smjeru djelujemo i obrazujemo učenike", poručio je ravnatelj škole, Emil Nimčević.
Detaljnije o projektu Ivana Burić, nastavnica i koordinatorica projekta
"Riječ je o Erasmus + projektu koji je u potpunosti financiran sredstvima Europske unije, a vrijednost projekta je 8400 eura.
Projekt je imao dva osnovna cilja koje smo htjeli postići, a to su povećanje kompetencija nastavnika te primjena načela održivog razvoja u praksi. Kako bi projekt uklopili u naš nastavni program, odlučili smo se temu održivog razvoja povezati s turizmom, odnosno ugostiteljstvom", otkrila je Burić dodavši kako su se fokusirali na koncept Slow food-a.
"Koncept smo preuzeli iz austrijskih škola koje smo posjetili prošle godine u listopadu, a upravo nas je to i nadahnulo da pokrenemo naš projekt. Taj koncept za cilj ima potaknuti ljude na razmišljanje o hrani te na obraćanje pažnje na kupnju namirnica, na promišljanje o tome odakle ta hrana dolazi i u tom pogledu smo napravili i knjižicu.
Naša dvojezična knjižica "Misli globalno, jedi lokalno", čiji je sadržaj napisan na hrvatskom i talijanskom jeziku, sadrži recepte za pripremu jela od isključivo lokalnih namirnica, dostupnih ovdje u Rovinju i okolici.
Ona je način na koji ćemo disemnirati projekt, ali isto tako njome želimo nadahnuti ljude da više razmišljaju o tome što jedu te ih potaknuti da kupuju lokalno proizvedenu hranu".
Profesorica je otkrila kako se učenicima svidjelo sudjelovanje u ovom projektu.
"Učenici zaista vole sudjelovati u ovakvim projektima koji su zanimljivi i kreativni jer im se na taj način pruža prilika da oni konkretno nešto izrađuju i prave svojim rukama pa su tako bili veoma zainteresirani i uključeni", poručila je Ivana Burić.
Učenici su tako pripremali kamenice iz Limskog kanala, ribu koja je stigla iz Gradske ribarnice Rovinj, povrće su nabavili od rovinjske obitelji Dobravac, koristili su maslinovo ulje Oio Vivo, a za dobru kapljicu uz pripremljenu hranu poslužili su vino Vivoda.
„Mali lanac asertivnosti i dobrih izbora (MLADI!)”. - edukacija u suradnji s partnerskom organizacijom Društvo naša djeca Pazin
Naša web stranica koristi kolačiće (tzv. COOKIES) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti, analize korištenja naše web stranice, radi pružanja prilagođenog sadržaja i oglasa, te kako bi Vam pružili sadržaj trećih strana s kojima imamo odnos. Klikom na "Prihvaćam" pristajete na korištenje kolačića. Sve o korištenju i reguliranju kolačića možete pronaći na poveznici.